خانه » سینما و فیلم » کار برخی بلاتکلیف کردن فیلم‌هاست / سینما را برچسب زدن دچار مشکل می‌کند

کار برخی بلاتکلیف کردن فیلم‌هاست / سینما را برچسب زدن دچار مشکل می‌کند

کارگردان سینما گفت: فیلمساز در فضای کنونی دچار مشکل می‌شود و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند فیلمی بسازد که تاثیرگذار و برای تماشاگر جذاب باشد. محمدعلی ...

کارگردان سینما گفت: فیلمساز در فضای کنونی دچار مشکل می‌شود و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند فیلمی بسازد که تاثیرگذار و برای تماشاگر جذاب باشد.

محمدعلی طالبی در گفت‌وگو با شهر عنوان کرد: نمی‌توانم بپذیرم چنین فیلمی ارزشی نیست. این برچسبی که آقایان می‌زنند، سینما را دچار مشکل می‌کنند. در این مدت هم طهماسب و جبلی فیلم کودک‌و‌نوجوان برای بچه‌ها ساختند که می‌تواند بعد از مدت‌ها اوقات فراغتشان را پر کند. در این وسط عده‌ای نمی‌خواهند اینها رشد کنند و موفق شوند.

وی ادامه داد: این اتفاق هم در حوزه هنری، هم در وزارت ارشاد و نظارت و ارزشیابی می‌افتد که از جمله آنها علیرضا سجادپور است که فیلم‌ها را می‌خواباند یا اجازه ساخت به فیلم‌ها نمی‌دهند.

کارگردان با سابقه عرصه کودک‌و‌نوجوان با اشاره به اینکه کار حوزه هنری و ارشاد بلاتکلیف کردن فیلم‌هاست و از جمله آنها «کلاه قرمزی»، افزود: به دلیل اینکه هر اثری را تولید کنید، با بر چسب ارزشی یا ارزشی نبودن و هزار مانع دیگر مواجه می‌شوید. با این اعمالشان فیلم ها را دچار مشکل می‌کنند. با توجه به این مسائل، فیلمساز دچار مشکل می‌شود و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند فیلمی بسازد که تاثیرگذار و برای تماشاگر جذاب باشد.

محمدعلی طالبی در رابطه با فعالیت‌های اخیرش در عرصه سینما اظهار داشت: بعد از مدت‌ها می‌خواستم فیلم «تنهایی دریا» را بسازم. قرار بود این فیلم برای گروه نوجوان در بهار 91 کلید بخورد؛ اما تیم سجادپور پروانه نمایش برای ساخت آن ندادند؛ بدون اینکه هیچ پاسخی در این رابطه به من بدهند.

وی درباره شرکت خود در جشنواره فیلم کودک اظهار داشت: با توجه به مسایل پیش آمده، دلی برای شرکت در این محافل نمی‌ماند.

کارگردان «علفزار» افزود: با این شرایط فعلی و زد و خوردی که در سینما وجود دارد؛ از جمله اینکه می‌گویند این فیلم ارزشی نیست، آن یکی فلان اشکال را دارد، این یکی فلان و بهمان است؛ دیگر چه جایی برای امید کار کردن می‌ماند؟ فرض کنید فیلم‌هایی که می‌خواهید بسازید، بدون دلیل و مدرک رد می‌کنند و پاسخ سوال‌هایتان را هم نمی‌دهند.

کارگردان فیلم کودک‌و‌نوجوان ادامه داد: بعید می‌دانم چیزی در این زمینه رشد کند. به هر جهت بعضی‌ها تلاش می‌کنند و فیلم‌هایی را می‌سازند که حاصل زحمات فردی آنهاست از جمله سازندگان «کلاه قرمزی»؛ بعضی‌ها هم برای‌شان امکان‌پذیر است در خارج از کشور با تهیه‌کنندگان خارجی یا خصوصی فیلم بسازند. در این شرایط زمینه‌ای برای رشد وجود ندارد. بنابراین افراد ترجیح می‌دهند در کشورهای دیگر اثرشان را خلق کنند و کسانی هم که قادر به این کارها نیستند بیکار می‌مانند.

نویسنده و کارگردان «دیوار» عنوان کرد: شرایط دشواری برای سینمای کشور به وجود آمده است؛ بخصوص برای گروه سنی کودک‌و‌نوجوان که هیچ جایگاهی در آن ندارد. در این میان آثاری تولید می‌شوند که سفارشی و برنامه‌ریزی شده‌اند. در این آثار رشد زیادی برای مضمون‌ها و هنرمندان وجود ندارد. به دلیل اینکه هنرمند نمی‌تواند اندیشه‌ها و ایده‌هایش را در کار دخیل کند. در واقع، در کاری که می‌سازد دخل و تصرفی ندارد. بنابراین از آنچه می‌سازد، رضایتی ندارد و اثر تولید شده را خروجی خودش نمی‌داند.

کارگردان «چکمه» در رابطه با رفتار مدیران سینمایی با فیلم «کلاه قرمزی» عنوان کرد: ایرج طهماسب و حمید جبلی سال‌ها بود که بیکار بودند و با تلاش فردی خودشان بعد از چند سال اثری را ساختند که اینطوری با آن مقابله شد.

وی ادامه داد: واقعا هنرمندی نتواند کار کند، دچار افسردگی می‌شود. بعد از چند سال زحمت کشیدند و کار را به منصه ظهور رساندند، مدیران هم به جای حمایت و تقدیر، برخورد اینگونه انجام دادند.

طالبی در مورد استقبال خوب مردم از «کلاه قرمزی» گفت: مردم با رفتن به سینماها از این‌ها حمایت می‌کنند. در هر حال، از طرف دولت و ارگان‌هایی که بودجه هنگفتی در اختیار دارند و همواره به هدر می‌رود، پشتیبانی نمی‌شوند. به جای آن، جلوی بخش خصوصی کوچکی که تلاش می کند با بودجه شخصی و مستقل کار کند، گرفته می‌شود.

دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,364
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10776
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری