خانه » شهر من » وقتی کلان شهر علیه پدرش قیام میکند!

وقتی کلان شهر علیه پدرش قیام میکند!

مورخان شهر را با قدمت آن تعریف می‌کنند و از نظر اقتصاددانان، شهر به جایی اطلاق می‌شود که معیشت غالب ساکنان آن، بر پایه کشاورزی نباشد؛ با این تعاریف عودلاجان ...

مورخان شهر را با قدمت آن تعریف می‌کنند و از نظر اقتصاددانان، شهر به جایی اطلاق می‌شود که معیشت غالب ساکنان آن، بر پایه کشاورزی نباشد؛ با این تعاریف عودلاجان که محله‌ای در هزارتوی قلب تهران است، شهری واقعی اما مخفی قلمداد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ محله‌ای کوچک که یک کلان شهر بزرگ علیه آن قیام کرده است؛ اگرچه اکنون این شهر کوچک محجور افتاده و بیشتر خانه‌های‌اش تخریب شده‌است، مغازه‌های آن هویت دیرین خود را از دست داده و کاربری قدیم خود را به فراموشی سپرده‌اند اما هنوز زنده و پا برجاست.

عودلاجان با 2619 خانه و 1146 دکان بزرگ‌ترین محله شهر و مرفه‌نشین به شمار می‌رود. محله‌ای واقع در محدودهٔ خیابان‌های پامنار، سیروس، چراغ برق و بوذرجمهری.

 

قدیمی‌های عودلاجان می‌گویند که پیشتر ساکنان این محله کلیمی بوده‌اند. زرتشتیانی نیز در آن سکونت داشتند. زمانی اهالی به خانه‌های پراتاق این محله قمر خانم می گفتند. اکنون اما خانه های قمرخانم همه ویران شده است.

اکنون اگر از عودلاجان، مغازه‌های پیزوری و خانه‌های نم کشیده با آجر ریخته باقی‌مانده، زمانی این محله از محله های اعیان‌نشین تهران در دوره قاجار بوده است. محله‌ای با باغات و خانه‌های باشکوه بسیار.

 

عودلاجان در آرزوی شهر موزه شدن

محله‌ای که امروزه به دلیل وجود خانه مدرس و باغ ملک‌الشعرا و کاخ گلستان گرفته تا بنای مسعودیه و …، می‌توان از آن به عنوان محور فرهنگی خانه‌های تاریخی مشاهیر ایران یاد کرد.

 

نگاهی به فهرست خانه‌های تاریخی عودلاجان، گواه آن است که قالب ساختاری این بخش از تهران دوران قاجار را اعیان قاجاری و منسوبان دربار قاجار، کارکنان درباری، سفیرها و اقلیت‌های مسیحی و یهودی تشکیل داده‌اند.

عودلاجان را امروز دیگر کمتر کسی می شناسد و حتی راننده تاکسی‌ها از بودن چنین محله‌ای بی‌خبرند. هرچند که عودلاجان مسجد خان مروی، خانه فرمانفرما، آب انبار مسجد حکیم، امامزاده یحیی، باغ سفارت روسیه، بازارچه نایب السلطنه، ساختمان چاپخانه، حمام حکیم باشی، حمام خانم، خانه قوام الدوله، خانه امام جمعه، سقاخانه سرچشمه، خانه موتمن الاطبا، گذر و محله مسجد شاهی، مدرسه خان مروی، مسجد و منار پامنار، مدرسه رضاییه، خانه وثوق مسجد میرزا محمود را دارد.

 

شاید برای همین است که کارشناسان میراث فرهنگی دیر زمانی است که محله عودلاجان را به نام شهرموزه می‌شناسند و می‌خواهند که بار دیگر این محله از پس توهای تهران در بیاید و شبیه شهرهای موزه‌ای پاریس شود!

امیدها و آرزوها برای بیرون آوردن محله عودلاجان از پستو همواره زیر سایه‌ای از سودطلبی‌های تاریک و تیره به باد رفته‌است. هرچند که این محله خود را بازتولید می کند اما همه نگرانی اهالی عودلاجان این است که محله از قالب یک نوستالژی در اذهان در آمده و دوباره در برابر کلان شهر تهران رخ نماید.

دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,352
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10767

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری