خانه » فناوری » این صندلی چرخدار، با ذهن هدایت می‌شود

این صندلی چرخدار، با ذهن هدایت می‌شود

پروفسور هانگ نگوین و پسرش جوردن در دانشگاه فنی سیدنی استرالیا پیش نمونه صندلی چرخداری ابدع کردند که با ذهن انسان هدایت می‌شود. کاربر یک باند حاوی الکترود بر سر ...

پروفسور هانگ نگوین و پسرش جوردن در دانشگاه فنی سیدنی استرالیا پیش نمونه صندلی چرخداری ابدع کردند که با ذهن انسان هدایت می‌شود. کاربر یک باند حاوی الکترود بر سر می‌گذارد که قادر به خواندن امواج مغز است. صندلی توسط افکار و باز و بسته کردن چشم‌ها کار می‌کند.

آلبرت اوولیان، کاربر صندلی چرخدار می‌گوید: «وقتی جوردن به من درباره نحوه کار این صندلی توضیح داد و گفت که واقعا افکار انسان را می‌خواند، بسیار هیجان زده شدم. فقط باید چشمان را بست و مسیر و زمان توقف را انتخاب کرد.»

یک دوربین نصب شده بر روی صندلی، آن را قادر به اجتناب از موانع می‌کند. این صندلی همچنین می‌تواند با استفاده از مغز خودکار خود در یک زمان محدود از میان ازدحام، راه خود را بیابد. بر طبق گفته پژوهشگران، این صندلی تاثیر مثبتی بر روحیه کسانی که نمی‌توانند راه بروند دارد.

 

جوردن نگوین، پژوهشگر دانشگاه فن آوری سیدنی می‌گوید: «این وسیله نه تنها به آن‌ها امکان حرکت، بلکه احساس استقلال می‌دهد. هنگام طراحی این پیش نمونه به این فکر کردیم که قابل دسترس و ارزان باشد تا کسانی که به آن نیاز دارند بتوانند آن را بدست آورند.»

این صندلی چرخدار تاکنون بر روی بیست نفر آزمایش شده و نتایج آن رضایتبخش است. مخترعان این وسیله امیدوارند بتوانند سرمایه لازم برای انجام آزمایش بالینی بر روی صد ناتوان را بدست آورند. این صندلی حداکثر تا پنج سال آینده به بازار عرضه خواهد شد.

شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,380
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10729

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری