خانه » مطالب جالب » خودروی شگفت انگیز دیکتاتور ایران که به قیمت 935000 دلار فروخته شد

خودروی شگفت انگیز دیکتاتور ایران که به قیمت 935000 دلار فروخته شد

خودروی لوکس دیکتاتور ایران، 935 هزار دلار به فروش رفت. به گزارش  «انتخاب» ؛ یک دستگاه خودروی «پلیموت ایکس ان آر» مدل ۱۹۶۰ که زمانی به محمد رضا پهلوی دیکتاتور مخلوع ...

خودروی لوکس دیکتاتور ایران، 935 هزار دلار به فروش رفت.

به گزارش  «انتخاب» ؛ یک دستگاه خودروی «پلیموت ایکس ان آر» مدل ۱۹۶۰ که زمانی به محمد رضا پهلوی دیکتاتور مخلوع ایران تعلق داشت، در حراج خودروهای کلاسیک کالیفرنیا به مبلغ 935 هزار دلار به فروش رفت.

این خودروی شگفت انگیز، زمانی در اختیار شاه ایران بوده که «پیکان» به تازگی وارد ایران شد بود!
به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان ان»، «پلیموت ایکس ان آر» خودرویی منحصر به فرد از نوع طرح های مفهومی است که برخلاف روال معمول در تولید این قبیل خودروها، با بدنه ای از جنس فولاد کماکان قابل راندن است و سرعتی معادل ۱۵۰ مایل در ساعت (حدود ۲۴۲ کیلومتر در ساعت) را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

 

آن چه «پلیموت ایکس ان آر» فروخته شده در حراج کالیفرنیا را از نمونه های مشابه متمایز می کند ماجرای شگفت انگیز این خودروی تاریخی است و سفرهایی است که این شاهکار طراحی در طول سالیان بین قاره های مختلف پشت سر گذاشته است.

 

پس از آنکه «ویرجیل اکسنر»، طراح نامی کمپانی کرایسلر، «پیلموت ایکس ان آر» را ارائه کرد و شرکت فوق این نمونه را برای مقاصد نمایشی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار داد، «کاروزریا گیا»، تولید کننده بدنه خودرو، اتوموبیل یاد شده را خریداری کرد. «کاروزریا گیا» که خود پیلموت را سوار کرده بود تا مدتی مالکیت این خودرو را در اختیار داشت تا این که پادشاه ایران تصمیم به خرید این مرکب خوش پا گرفت.

 

اما دست روزگار و گذر سالیان باعث شد پس از محمدرضا پهلوی، «پیلموت ایکس ان آر» از گاراژ یک کلکسیونر لبنانی سر درآورد و در جریان درگیری های لبنان مدت ها برای مصون ماندن آسیب احتمالی از مکانی به مکان دیگر جابجا شود.

 

سر انجام در سال ۲۰۰۸، پس از سال ها جابجایی، پلیموت ایکس آر را برای انجام تعمیر و بازسازی به مرکز بازسازی خودروی «آر ام» وابسته به حراجی «آر ام» فرستادند. با اینکه این خودروی به گونه ای شگفت از گزند سالیان و رویدادها در امان مانده بود و سالم به نظر می رسید، باز هم دو سالی طول کشید تا عملیات بازسازی و تعمیر پیلموت ایکس آر به انجام برسد.

 

امروز هم بعد از سال ها، موتور پیلموت مانند گذشته های دور می غُرد و به گفته «ماریو ون رای»، مدیر کل مرکز بازسازی اتوموبیل های «آر ام» موتور این خودرو «صدای فوق العاده ای دارد.»

 

فقط، با در نظر گرفتن قیمت و قدمت این خودروی نفیس، کسی پیدا نمی شود که جرأت کند و آن را با سرعت ۲۴۲ کیلومتر در ساعت براند.

پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 2,183
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10373
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری