خانه » شهر من » اجتماعی » آمار بيماري‌هاي دهان و دندان بالاست/در نسخه 02 از مسايل دندانپزشكي چشم پوشي نشود

آمار بيماري‌هاي دهان و دندان بالاست/در نسخه 02 از مسايل دندانپزشكي چشم پوشي نشود

...


17-247.jpg

عضو شوراي عالي نظام پزشكي با اشاره به آمار بالاي بيماري‌هاي دهان و دندان در كشور تاكيد كرد كه در نسخه 02 برنامه پزشك خانواده از مسايل دندانپزشكي چشم پوشي نشود.

دكتر علي يزداني در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: در برنامه پزشك خانواده جايگاهي براي دندانپزشكي و سلامت دهان و دندان در نظر گرفته نشده و براي مباحث دهان و دندان فكري نشده است. وقتي در برنامه پزشك خانواده هيچ صحبتي از دندانپزشكي نشده، مي‌تواند به معناي آن باشد كه نظرات در مورد دندانپزشكي مانند 50 سال گذشته است كه اصلا دندانپزشكي را جزو رشته‌هاي پزشكي نمي‌‌دانستند.

وي با اشاره به آمار بالاي پوسيدگي‌هاي دنداني به ويژه در روستاهاي كشور، ادامه داد: با مراجعه به روستاها، هيچ فرد بالاي دو – سه سال سن را پيدا نمي‌كنيد كه مشكل دنداني نداشته باشد. اين در حاليست كه پوسيدگي‌هاي دنداني تبعات بعدي نيز به دنبال خواهند داشت. هر چند روستاها هدف اول طرح پزشك خانواده بودند اما اكنون ميزان پوسيدگي‌هاي دنداني در روستاها بسيار بالاست و هيچ راهنماي سلامت دنداني مشاهده نمي‌شود.

عضو شوراي عالي نظام پزشكي افزود: با اجراي برنامه پزشك خانواده، دفترچه بيمه تنها مخصوص پزشك خانواده خواهد بود و در صورت نياز پزشك خانواده مي‌تواند فرد را به سطوح تخصصي ارجاع دهد. اما در مورد دندانپزشكي اين مشكل وجود دارد كه اگر دنداني كشيده شود و بيمار نياز به آنتي‌بيوتيك و يا ساير داروها داشته باشد، در اين زمان دفترچه بيمه معنايي ندارد و دندانپزشك نمي‌تواند از دفترچه بيمه بيمار براي تجويز دارو استفاده كند.

يزداني با تاكيد بر آنكه لازم است پزشكان عمومي از معلومات اوليه دندانپزشكي برخوردار باشند، ادامه داد: اگر حتي يك ترم تحصيلي و در حد چند واحد درسي، پزشكان عمومي دوره‌هاي اوليه دندانپزشكي را گذرانده بودند، اين موضوع قابل قبول بود كه پزشكان عمومي بتوانند در مورد مباحث سلامت دنداني، بيمار را ارجاع دهند. اين در حاليست كه در حال حاضر پزشكان عمومي اطلاع چنداني از مباحث دندانپزشكي ندارند. مشخص نيست كه با اجراي برنامه پزشك خانواده، تكليف دندانپزشكي چه مي‌شود.

عضو شوراي عالي نظام پزشكي افزود: به نظر مي‌رسد لازم است با برنامه‌ريزي صحيح، گروه‌هاي واسط دندانپزشكي را نيز داشته باشيم. اما گويا وزارت بهداشت جز تربيت دندانپزشك هدف ديگري ندارد. نبايد از مسائل دندانپزشكي چشم‌ پوشي كرد؛ چرا كه آمار بيماري‌هاي دهان و دندان بسيار بالاست.

انتهاي پيام

پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,526
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10367
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری