خانه » شهر من » اجتماعی » یک روانشناس سلامت: ورزشکاران را بر اساس مدال‌آوری ارزش‌گذاری نکنيد

یک روانشناس سلامت: ورزشکاران را بر اساس مدال‌آوری ارزش‌گذاری نکنيد

...


1-4-13.jpg

یک روانشناس سلامت گفت: رسانه‌های گروهی باید به مردم آموزش دهند که قهرمانی مجموعه‌ی رفتار و منش ورزشکار است و مردم و مسئولان، ورزشکاران را براساس مدال آوری ارزش گذاری نکنند.

دکتر آناهیتا تاشک در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: استرس زمانی رخ می دهد که بین مطالبات محیط از فرد و تصورات او از توانایی خود در برآوردسازی این مطالبات ناهماهنگی ایجاد شود به ویژه زمانی که نتیجه آن برای فرد اهمیت بیشتری داشته باشد.

وی اضطراب را به دو نوع شخصیتی و موقعیتی تقسیم کرد و افزود: فرد در اضطراب موقعیتی دچار علائمی مانند تعریق، نفس نفس زدن، برهم خوردن تمرکز و خواب، دل شوره، افزایش یا کاهش اشتها، تهوع و سرگیجه می‌شود.

این روانشناس سلامت ادامه داد: در استرس شخصیتی فرد با قرار گرفتن در هر موقعیتی این اضطراب را تجربه می‌کند وعلائم آن مشابه با استرس موقعیتی است اما راهکارهای درمانی آن متفاوت است.

دکتر تاشک با اشاره به اینکه استرس در ورزشکار چهار مرحله را شامل می شود، توضیح داد: در استرس قبل از مسابقات انتخابی ورزشکار تلاش می‌کند زحماتش به سرانجام برسد تا وارد تیم ملی شده و به مسابقات بین‌المللی راه پیدا کند.

وی افزود: در مرحله دوم فرد انتخاب شده در اردوی تیم ملی قرار می گیرد و فشار تمرینات و دوری از خانواده از دیگر عوامل استرس زا برای ورزشکار محسوب می شود.

این روانشناس سلامت ادامه داد: مرحله بعدی تجربه استرس زمان مسابقه است، حضور تماشاگران و حفظ تمرکز و در مرحله آخر تجربه استرس بعد از مسابقه و نتیجه بردن یا برنده نشدن این اضطراب را ایجاد می‌کند.

دکتر تاشک با بیان این مطلب که اعتماد به نفس و باور مثبت از خود، نقش مهمی در غلبه بر استرس دارد، افزود: ورزشکاران باید واقع گرا باشند به ویژه ورزشکارانی که بار اول در مسابقات بین المللی شرکت می‌کنند نباید به خود بگویند “باید” یا “حتما” نفر اول بشوم.

وی گفت: تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، آرام سازی عضلانی، تصویر سازی ذهنی در مورد مسابقه، ماساژ آب گرم، دویدن و پیاده روی، خواب کافی و تغذیه مناسب از روش‌های مناسب برای کاهش استرس است.

این روانشناس سلامت با بیان این مطلب که مربیان نقش موثری در کاهش استرس دارند اما به تنهایی کفایت نمی‌کند، گفت: حتی لحظه‌هایی هست که آنها خود احتیاج به حمایت روانی دارند و حضور روانشناس در تیم‌های ملی و مسابقات بین‌المللی ضروری است و این حضور باید بعد از مسابقات انتخابی تیم ملی اتفاق بیفتد تا به مرور مداخلات روانشناختی ارائه شود.

دکتر تاشک در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌های گروهی باید به مردم آموزش دهند که قهرمانی مجموعه ی رفتار و منش ورزشکار است و ورزشکاران را براساس مدال آوری ارزش گذاری نکنند و همه ورزشکاران، قهرمان هستند و تنها شرکت در مسابقات این حق را برای آنان ایجاد می‌کند که مورد حمایت و قدردانی باشند.

انتهاي پیام

چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,415
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10361
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری