خانه » میراث فرهنگی » بقعه شیخ‌ شهاب‌الدین اهری روی پای مصنوعی ایستاده‌است

بقعه شیخ‌ شهاب‌الدین اهری روی پای مصنوعی ایستاده‌است

بقعه شیخ‌شهاب‌الدین یکی از مهمترین آثار شهرستان اهر است که مدت‌هاست با پاهای مصنوعی زندگی می‌کند. چند داربست چوبی زیر مناره‌های آن زده‌اند تا نریزد، و هرچند تا این لحظه ...

بقعه شیخ‌شهاب‌الدین یکی از مهمترین آثار شهرستان اهر است که مدت‌هاست با پاهای مصنوعی زندگی می‌کند. چند داربست چوبی زیر مناره‌های آن زده‌اند تا نریزد، و هرچند تا این لحظه بقعه با ترک‌هایی که البته چندان خوشایند نیست از زلزله جان دربرد اما شاید پاهای مصنوعی حال امروز بقعه را دوام نیاورند.

به‌گزارش CHN، درحالی رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی استان آذربایجان شرقی خبر از تخریب 30 درصد از بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری داد که مشاهدات خبرنگار CHN حکایت از ترک‌ها و شکاف‌های خطرناکی دارد. درحال‌حاضر در بقعه بسته و مردم در پارک‌ نزدیک به این اثر تاریخی چادر زده‌اند.

 

 

ترک‌ها بر بدنه بقعه شیخ شهاب الدین پس از زلزله؛ گفته می‌شود که ترک‌های داخل بنا بیشتر است

 

اما آنچه وضعیت بقعه را بغرنج کرده، چند داربست چوبی زیر مناره‌های آن است که شبیه به پاهای مصنوعی عمل می‌کنند و مانع از ریختن بقعه می‌شوند. این درحالی‌است که پس لرزه‌ها همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود تا کنون بیش از 700 پس لرزه در منطقه اهر و ورزقان به وقوع پیوسته‌است.

با شکاف‌هایی که بر بدنه و دیورا بقعه به وجود آمده، پاهای مصنوعی مسئولیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند. اگر کار این عصاهای چوبی تا پیش از این نگهداری از منار‌ها بوده، حالا باید تمام توان خود را به کار گیرند تا ترک‌ها را هم تحمل کنند.

 

چوب‌ها مثل پای مصنوعی مناره را نگه داشته‌اند

 

با این حال هر پس لرزه وضعیت بقعه را بدتر می‌کند و لازم است هرچه سریع‌تر فکری جدی درباره این اثردوره صفوی شود.

میزان ترک‌های ایجاد شده در سقف بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری وضعیت خوب ندارد. طبق گفته‌های برخی از کارشناسان حاضر در منطقه عمق شکاف‌هایی که بر اثر زلزله ایجاد شده می‌تواند حادثه‌ آفرین باشد.

این‌درحالی است که همچنان خیل وسیعی از مردم با حضور در پارک نزدیک به بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری زیر پتو و چادر زندگی می‌کنند

 

مردم از ترس زلزله به پارک‌ها پناه آورده‌اند که از آنجمله محوطه سبز روبروی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری است

 

بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری واقع در استان آذربایجان شرقی، محل خانقاه و مقبره شیخ شهاب‌الدین اهری است. گفته می‌شود بقعه در دوره صفویه و در روزگار شاه عباس اول بر مزار شیخ شهاب‌الدین اهری، در شهر اهر ساخته شده است اما تعداد قابل‌توجهی آثار مربوط به دوره‌ ایلخانی دراین بقعه مشاهده می‌شود.

مسجد شیخ شهاب‌الدین اهری در ضلع شرقی صحن این بقعه ساخته شده است و دارای گچبری‌ها و تزئینات نقاشی است. اطراف دیوار مسجد دست نوشته‌هایی وجود دارد که آن‌ها را متعلق به  شیخ بهایی، شاه عباس سوم و ابوالقاسم نباتی می‌دانند.

 

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,466
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10198

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری