خانه » خانواده » با گریه‌های غیرقابل کنترل نوزاد چه کنیم؟

با گریه‌های غیرقابل کنترل نوزاد چه کنیم؟

یک متخصص اطفال با بیان اینکه هرگز نبايد مادر را به دليل نحوه تغذيه نوزاد يا رژيم غذايي او مورد سرزنش قرار داد و او را مسئول بروز کوليک دانست، ...


c44.jpg

یک متخصص اطفال با بیان اینکه هرگز نبايد مادر را به دليل نحوه تغذيه نوزاد يا رژيم غذايي او مورد سرزنش قرار داد و او را مسئول بروز کوليک دانست، گفت: تشخیص این بیماری تنها با مراجعه به متخصص اطفال امکان‌پذیر است تا والدین مطمئن شوند که نوزاد مشکل خاص دیگری مانند گوش درد و فتق البته در پسران ندارد.

دکتر محمود راوری در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه به گریه‌های غیرقابل کنترل کولیک گفته می‌شود، اظهار کرد: نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند، بیشتر به دل درد مبتلا می‌شوند و معمولا این دل‌ دردها از 2 تا 4 هفتگی شروع می‌شود و تا 3 ماهگی طول می‌کشد و از 6 ماهگی به بعد به تدریج از بین می رود.

این متخصص اطفال افزود: کولیک به مدت طولانی و اغلب در پایان روز آغاز شده و نوزاد به سختي آرام می‌گیرد و درد به صورت موجی نمایان می‌شود.

وی با بیان اینکه هرگونه بی‌قراری و دل‌درد در نوزاد را نمی‌توان به کولیک نسبت داد، تاکید کرد: تشخیص آن تنها با مراجعه به متخصص اطفال امکان‌پذیر است تا والدین مطمئن شوند که نوزاد مشکل خاص دیگری مانند گوش درد و فتق البته در پسران ندارد.

این عضو كميته كشوري ترويج تغذيه با شيرمادر با اشاره به اینکه علت کولیک کاملا مشخص نیست، بیان کرد: یکی از علت‌های این بیماری سیستم گوارش نابالغ شیرخواران و برگشت اسید معده به مری است که سبب سوزش مری می‌شود ولی با بزرگ‌تر شدن شیرخوار به تدریج این حالت از بین می رود.

وی با تاکید بر این مطلب که هرگز مادر را به دليل نحوه تغذيه نوزاد يا رژيم غذايي او مورد سرزنش قرار ندهيد و او را مسئول بروز کوليک ندانيد، افزود: گاهی اوقات نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند به علت وجود یک ماده خاص در غذای مادرشان مبتلا به کولیک می‌شوند و همچنین برخی مادران می گویند که با مصرف شیر گاو کودکشان دچار کولیک می‌شود و با مصرف نکردن آنها این وضعیت بهبود می‌یابد که به این مادران توصیه می‌شود از دیگر فرآورده‌های لبنی مانند ماست استفاده کنند.

دکتر راوری با بیان این مطلب که داروی خاصی برای برطرف کردن کولیک نوزادان معرفی نشده است و به خودی‌خود و به طور ناگهانی از بین می‌رود، گفت: پس از مصرف شیرمادر یا شیرخشک باید نوزاد آروغ بزند تا فشار تجمعی ناشی از بلع هوا کاهش یابد.

اتنهاي پیام

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,536
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10196
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری