خانه » شهر من » اجتماعی » تخريب 115 روستا تا60درصد/ آسيبي به تاسيسات زيربنايي وارد نشده/ گسل اهر50سال فعاليتي نداشت

تخريب 115 روستا تا60درصد/ آسيبي به تاسيسات زيربنايي وارد نشده/ گسل اهر50سال فعاليتي نداشت

...


رييس سازمان مديريت بحران كشور با بيان اينكه گسل اهر 50 سال فعاليتي نداشته است، گفت: خوشبختانه اين زمين‌لرزه به تاسيسات زيربنايي منطقه آسيبي نرسانده است.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس حسين قدمي در تشريح آخرين اقدامات صورت گرفته براي نجات و ساماندهي زلزله زدگان شهرستان‌هاي اهر، ورزقان با بيان اينكه پس از وقوع زلزله و با توجه به بافت روستايي و خشتي محل وقوع زلزله، بلافاصله با تشكيل جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران تمامي دستگاه‌هاي مرتبط به حالت آماده باش درآمدند گفت: بر اساس آخرين اطلاعات دريافتي اين زمين لرزه موجب كشته شدن 227 نفر و مصدوم شدن يك هزار و 380 تن شده است.

رييس سازمان مديريت بحران كشور با بيان اينكه پس از وقوع زلزله بلافاصله بيمارستان صحرايي در شهرستان ورزقان كه بيمارستاني نداشت برپا شد، گفت: با توجه به نوع حادثه بلافاصله كليه مكان‌هاي بيمارستان‌هاي موجود در اين شهرستان‌ها از جمله كتابخانه‌، نمازخانه و حتي ناهارخوري تخت گذاري شد تا در صورت لزوم از اين قسمت‌ها براي پذيرش بيماران استفاده شود كه خوشبختانه اين اتفاق رخ نداد.

به گفته وي پس از وقوع زلزله ارتش جمهوري اسلامي نيز اعلام آمادگي كرد كه با توجه به پوشش مناسب اورژانس كشور از توانايي اين دستگاه استفاده نكرد.

5 ساعت طلايي زلزله اهر

وي در پاسخ به اين سوال كه اميدي براي نجات افرادي كه در زير آوار‌ها مدفون شده‌اند وجود دارد، گفت: 5 ساعت اول پس از وقوع حادثه به عنوان زمان طلايي محسوب مي‌شود و هرچقدر از اين ساعت بگذريم احتمال افزايش فوت مدفون شدگان زير آوارها وجود دارد.

به گفته قدمي اين ساعت بر اساس آمارهاي بين‌المللي به دست آمده است.

وي در مورد برخي انتقادات در مورد طولاني شدن زمان حضور امدادگران آنرا نپذيرفت و گفت: جمعيت هلال احمر و همچنين اورژانس كشور اقدامات خوب و موثري در پوشش هرچه سريعتر زلزله زدگان انجام داده‌اند به گونه‌اي كه جمعيت هلال احمر ايران پس از اعلام وقوع زلزله دو فروند بالگرد را از تهران براي اعزام هرچه سريعتر تيم‌هاي ارزياب به منطقه اعزام كرد و علاوه بر آن تعداد 67 دستگاه آمبولانس در محل حادثه حضور داشت.

به گفته وي اورژانس كشور نيز علاوه بر استقرار 91 تيم اورژانسي، 220 دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس براي انتقال مجروحان در محل حادثه داشت.

تخريب 115 روستا تا 60 درصد

قدمي همچنين در مورد ميزان خسارت‌هاي وارده ناشي از وقوع زلزله گفت: بر اساس آمارهاي اوليه حدود 115 روستا بين 40 تا 60 درصد تخريب شده‌ است البته تخريب برخي از اين روستاها را به دليل بافت فرسوده و نامقاوم خشت و گل بايد صد در صد حساب كنيم.

وي با بيان اينكه اگر ضوابط فني و مهندسي ساده ساختمان سازي در ساختمان‌هاي زلزله زدگان رعايت مي‌شد، قطعا ميزان خسارات و تلفات كاهش چشمگيري مي‌يافت اظهاراميدواري كرد كه در بحث بازسازي و بهسازي مشكل بافت فرسوده اين منطقه برطرف شود.

در پنجاه سال اخير در اهر تنها 3 زلزله سه ريشتري رخ داده بود!

رييس مديريت بحران كشور با بيان اينكه گسل اهر زلزله خيز نبود گفت: از حدود 50 سال پيش تنها سه زلزله بالاي 3 ريشتر در اهر به وقوع پيوسته بود و گسل اهر، از لحاظ دسته بندي‌ها در گروه گسل‌هاي خطرناك و حتي نيمه خطرناك قرار نداشت.

قدمي با بيان اينكه پس از وقوع حادثه مهمترين مساله بازتواني و بهداشت روان و دلجويي از بازماندگان است گفت: در جلسه روز گذشته شوراي مديريت بحران از روحانيت و از سازمان بهزيستي خواسته شد تا براي بازتواني و دلجويي از بازماندگان زلزله نيروهاي خود را بسيج كنند.

به گفته وي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز كه روز گذشته از مناطق زلزله زده بازديد كرد در دستوري براي بهداشت محيط و منطقه دستوراتي داده است.

به گزارش ايسنا، قدمي در تشريح اقدامات انجام شده براي اسكان اضطراري بازماندگان اين زمين لرزه گفت: با توجه به اينكه در حال حاضر عمليات امدادي زلزله زدگان در فاز آوار برداري و اسكان اضطراري قرار دارد تا كنون 8 هزار و 750 چادر، 11 هزار و 950 تخته پتو و تغذيه 12 هزار و 167 نفر تامين شده است.

امروز فاز بازسازي شروع مي‌شود

وي با بيان اينكه پس از اسكان اضطراري بازماندگان زمين لرزه، بايد به فكر اسكان دائم آنان چاره‌اي انديشيد گفت: با توجه به اظهارات وزير كشور فاز بازسازي دائم مناطق زلزله زده از امروز (دوشنبه) آغاز خواهد شد.

قدمي در مورد آسيب‌هاي احتمالي وارده به تجهيزات زيربنايي شهرستان‌هاي زلزله زده گفت: خوشبختانه زمين لرزه با وجود شدت و گستردگي زياد، به تاسيسات زير بنايي آسيب چنداني نرسانده است.

وي با بيان اينكه در دقايق اوليه وقوع زمين‌لرزه مردم با مشكل قطعي برق روبرو بودند گفت: يكي از دكل‌هاي برق دچار مشكل شده بود كه اين مساله به فوريت رفع شد.

به گفته وي در شهرستان اهر نيز از آنجايي كه در دقايق اوليه احتمال خطر وجود داشت بنا به صلاحديد مسئولان برق منطقه قطع شد.

حجم و بار ترافيكي تماس‌ها، موجب اخلال در تلفن شده

رييس مديريت بحران كشور در مورد مشكل خطوط تلفني نيز گفت: اختلال ايجاد شده در خطوط تلفن به دليل حجم و بار ترافيكي است كه به دليل حضور مردم و امدادگران در منطقه به وجود آمده است كه در جلسه شوراي هماهنگي و مديريت بحران رفع اين مسئله به كارگروه مخابرات اعلام شده است.

اجراي طرح جابجايي روستاهاي در معرض خطر

قدمي كه در يك برنامه تلويزيوني سخن مي‌گفت در بخش ديگري از سخنان خود در مورد طرح جابجايي برخي روستاها گفت: در فاز بازسازي برخي روستاها كه در معرض خطر هستند در طرح جابجايي قرار مي‌گيرند اما برخي روستاها كه مشكلي در جاماني ندارند در فاز بازسازي قرار خواهند گرفت.

به گفته وي پس از وقوع زلزله تا كنون 140 پس‌لرزه بالاي 2.5 ريشتر در منطقه به وقوع پيوسته است.

وي در بخش پاياني سخنان خود با بيان اينكه مردم علاوه بر پيشگيري و افزايش آگاهي‌هاي خود در مورد بروز حوادث و سوانح بايد به بيمه نيز مقيد باشند گفت: فرهنگ بيمه و بيمه حوادث بايد در كشور جا بيفتد چرا كه مردم مي‌توانند در شرايط عادي اموال خود را با صرف هزينه‌اي ناچيز بيمه كنند تا در صورت بروز حادثه احتمالي از فوايد آن استفاده كنند.

انتهاي پيام

دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,502
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10182
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری